Patron Grono pedagogiczne Galeria Schronisko

 Strona główna
  Dyrekcja
  Sport
  Kontakt
  Plan godzin
  Szkoła Podstawowa
Aktualności
Historia
Wzorowi uczniowie
Archiwum
  Gimnazjum
Aktualności
Historia
ZHP
Kącik niemiecki
Archiwum
  Liceum
Aktualności  
Podręczniki 
Absolwenci
Rekrutacja
Wycieczki
Archiwum 
  ZSZ
Aktualności 
Absolwenci
Rekrutacja
Archiwum 
Projekt unijny "Podkarpacie stawia na zawodowców" 
 
AKTUALNOŚCI Liceum Ogólnokształcące

 ROK SZKOLNY 2015/2016


 

UNIHOKEJISTKI NASZEGO LICEUM
NA MISTRZOSTWACH POLSKI W ELBLĄGU


     W dniu 18 maja 2016 r. w Zespole Szkół w Kamieniu odbył się Finał Wojewódzki Lecealiady w unihokeju dziewcząt. Jak zwykle imprezie towarzyszył ceremoniał olimpijski, a i dziewczęta dostosowały się do tej rangi zawodów pokazując swoje duże umiejętności w tej dyscyplinie. W tegorocznej edycji Licealiady wystartowało prawie 100 drużyn. Po eliminacjach rejonowych i półfinałach do Finału Wojewódzkiego awansowało 6 najlepszych zespołów.
Ostatecznie zwyciężyły zawodniczki ZS Nr 2 w Sanoku. Nasze uczennice uplasowały się na II miejscu (tylko jeden przegrany mecz 0 : 1 z Sokołowem Młp. w półfinałach), brąz przypadł zespołowi II LO z Sanoka. Kolejne miejsca zajęły: IVm. - ZS Nr 2 Dębica, Vm. - II LO Dębica i VIm. - ZS Sokołów Młp.
 

 

     Po tak dużym sukcesie zrodziło się marzenie, aby dwie drużyny z Kamienia (również gimnazjalistki), mogły wziąć udział w Mistrzostwach Polski w Elblągu. Zdawaliśmy sobie sprawę, że tak daleka wyprawa dla dwóch zespołów to ogromne koszty finansowe. Jednak mogliśmy liczyć na wspaniałych ludzi. To dzięki ich wsparciu finansowemu mogliśmy reprezentować szkołę na najwyższym szczeblu rozgrywek - Mistrzostwach Polski. 27 maja wyjechałyśmy na Ogólnopolskie Zawody do Elbląga.

 

Po bardzo emocjonujących rozgrywkach uczennice liceum  w składzie: Natalia Puzio, Aleksandra Olszowy, Gabriela Kania, Paulina Wąsik, Magdalena Błądek, Alessia Durra, Karolina Sulich - zajęły 5 miejsce-opiekun drużyny p. Małgorzata Bolko.

Gimnazjalistki zajęły miejsce 6 - opiekun drużyny p. Wojciech Piróg.

Opracowała: p. Małgorzata Bolko

 


 

Witaj przygodo!

   W maju 2016 odbyło się kolejne spotkanie uczniów naszego Zespołu Szkół w Kamieniu z uczniami szkoły partnerskiej Johannes-Kepler-Gymnasium w Lebach.  Uczniowie niemieccy wraz z uczniami polskimi i swoimi opiekunami uczestniczyli w programie wymiany. Brali udział w wycieczkach dydaktyczno-wychowawczych do obozu koncentracyjnego w Majdanku, spacerze po Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Krośnie. Uczestniczyli w warsztatach ze szkłem w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła, zwiedzali kopalnie soli w Wieliczce, jeździli konno, biesiadowali przy ognisku czy rywalizowali na boisku. Oprócz tego realizowali projekt 3gether4more dzięki czemu w Kamieniu zasadzono drzewo – symbol naszej współpracy-  i wywołano uśmiech na twarzach dzieci ze szkolnego przedszkola.

   Nasze spotkania to okazja do poznania nowych osób, doskonalenia umiejętności językowych.  To również wyśmienity sposób na oderwanie się od życia codziennego, poznania kultury i zwyczajów kraju sąsiada, nawiązania przyjaźni „na cale życie”, uczenia się otwartości na innych i świetną zabawę.

   Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszych spotkań!

   Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Wymianie Młodzieży za wsparcie merytoryczne i finansowe naszych spotkań.

 

Opracowała p. Maria Bytnar

 


 

DNI OTWARTE SZKOŁY
W OBIEKTYWIE

 

Róg obfitości - niespodzianka kulinarna :)

Szczypta sportu - PlayStation

Odrobina eksperymentu- doświadczenia fizyczne i chemiczne

Gram zdrowia- po niemiecku o zdrowiu

Kilka słów o szkole - prezentacja multimedialna

Prezentacja wyposażenia budowlanego

 

 

 


 

Licealiści w Muzeum Polaków ratujących Żydów

podczas II wojny światowej
im. Rodziny Ulmów w Markowej

 

            20. 04. 2016 r. dla uczniów klasy pierwszej i drugiej liceum ogólnokształcącego został zorganizowany wyjazd do Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Na placu muzealnym obejrzeliśmy pomnik poświęcony Ofiarom Holokaustu oraz tabliczki z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom na Podkarpaciu, a na monumentalnej ścianie, tabliczki z nazwiskami Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu.

Muzeum nawiązuje do fasady domu, w którym mieszkali Ulmowie, a skorodowana elewacja budynku podkreśla mijający czas.

     Pobyt w muzeum miał charakter lekcji muzealnej przeprowadzonej przez przewodnika. Centralną część sali ekspozycyjnej stanowi symboliczny dom Ulmów, we wnętrzu którego znajduje się wiele pamiątek rodzinnych. W otoczeniu znajduje się nowoczesna, multimedialna scenografia z licznymi eksponatami muzealnymi opisanymi w języku polskim, angielskim i hebrajskim. Ekspozycja ta obejmuje materiały archiwalne, w tym druki i fotografie oraz filmy dokumentalne.

      W Markowej w 1939 r. żyło 4300 Polaków i 120 Żydów. Dzięki polskim chłopom uratowano 21 Żydów. Największą, ośmioosobową grupę prześladowanych Żydów, przyjęli pod swój dach Ulmowie. 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi rozstrzelali wszystkich ukrywanych Żydów i całą rodzinę Ulmów, w tym sześcioro małoletnich dzieci i rodzącą siódme dziecko Wiktorię. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali historii o zbrodni na Ulmach, która stała się symbolem polskiej ofiary i męczeństwa podczas niemieckiej okupacji. Opiekę nad uczniami sprawowali: M. Janas-Bytnar, E. Nowak, J. Bugiel, W. Olejarczyk i ks. R. Hawryluk.

 

Opracowała Władysława Olejarczyk

 


 

Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego

prowadzą zajęcia
z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu

 

      W dniu 04 kwietnia 2016 r. studenci trzeciego i czwartego roku prawa i administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego tj. Katarzyna Olejarczyk (absolwentka naszego liceum – 2013 r.), Klaudia Pakłos i Szymon Dubis przeprowadzili w klasie pierwszej liceum szkolenie z zakresu etyki w biznesie i pracy. Studenci pracują społecznie w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej i prowadzą szkolenia młodzieży w ramach projektu „Street Law – prawo na co dzień”, udzielają porad prawnych. Przekazali  uczniom wiedzę o nieetycznych zachowaniach pracodawców i pracowników od strony prawnej. Ukazali także, że prawo nie jest czymś abstrakcyjnym, że jest elementem życia codziennego, które towarzyszy nam każdego dnia. Studenci przeprowadzili zajęcia za pomocą interaktywnych metod, a omawiana problematyka  cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. Szkolenie  odbyło się na lekcji podstawy przedsiębiorczości. Dziękujemy studentom za przeprowadzone szkolenie w naszej szkole i chęć dalszej współpracy.

 

Kasia Olejarczyk studentka III roku prawa UR

 

Opracowała Władysława Olejarczyk

 

 


 

Wielkanocne świętowanie – 30.03.2016 r.

„Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał

radujmy się i weselmy”

 

          Przeżywając okres najpiękniejszej wielkanocnej radości, w Liceum Ogólnokształcącym i Zasadniczej Szkole Zawodowej odbyły się spotkania wielkanocne. Młodzież obu szkół przygotowała na tę okazję program artystyczny, który został zaprezentowany dla uczniów liceum, szkoły zawodowej, a także klasy drugiej gimnazjum w świetlicy szkolnej.

          Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Kamień p. Ryszard Bugiel, sekretarz Urzędu Gminy Kamień p. Jerzy Bednarz, Przewodniczący Rady Gminy Kamień p. Mirosław Piędel, a także dyrektorzy Zespołu Szkół p. Józef Łach, p. Genowefa Saj, p. Irena Maj-Surdyka oraz liczne grono nauczycieli, wychowawców. Życzenia z wielkanocnym przesłaniem złożyli uczniom i nauczycielom dyrektor szkoły p. J. Łach oraz wójt p. R. Bugiel. Po części artystycznej uczniowie rozeszli się do swoich szkół, aby tam kontynuować świętowanie, dzieląc się jajkiem, życzeniami, kosztować świątecznych potraw.

          Zmartwychwstały Chrystus zawsze nam towarzyszy w życiu, rozpoznajmy Go tylko, jak uczniowie z Emaus, a będzie oni radosne i szczęśliwe.

 

Opracowała Władysława Olejarczyk

 


November

Eine schöne Woche in Gersheim

Nasza szkoła już od kilku lat bierze udział w wymianie z młodzieżą niemiecką. Tym razem-odmiennie niż do tej pory, wycieczka odbyła się w listopadzie. Podczas takich wyjazdów poznajemy niemiecką kulturę, nowe smaki, otwieramy się na rozmowę w obcym języku, uczymy się współpracy i wzajemnego zrozumienia z naszymi zachodnimi sąsiadami.

„Komu w drogę, temu czas!”

Po wielkich zmaganiach, aby dostać się na upragnioną listę uczestników wycieczki, oraz długich oczekiwaniach, nadszedł w końcu dzień 14 listopada 2015r., dzień wyjazdu do Gersheim. Wyposażeni w walizki, zestawy śpiących podróżników oraz kapitalne humory o  2300 wyjechaliśmy spod naszej szkoły. Podczas 17 godzin podróży oglądaliśmy filmy, rozmawialiśmy ze sobą, ale nie zabrakło czasu na sen. Po przekroczeniu polskiej granicy zauważyliśmy nieco inne krajobrazy. Rzuciły nam się w oczy skupiska wiatraków, zabytki oraz malownicze landszafty. Wielkie wrażenie sprawiła na nas panorama Frankfurtu nad Menem. Ach, te samoloty wśród kłębiastych chmur na błękitnym niebie!... Podróż w doborowym towarzystwie minęła bardzo sprawnie i przyjemnie. Dzięki wspaniałym kierowcom dotarliśmy zgodnie z planem na miejsce o godzinie 16. Pozostało tylko zakwaterowanie się w schronisku i zapoznanie się z nową okolicą.

 

Das Haus

„ Miło mi Cię poznać!’

Następnego dnia po śniadaniu zjawili się nasi koledzy z Niemiec. Podzieliliśmy się na dwie grupy: Słoneczka i Chmurki i w tym składzie odbyła się runda zapoznawcza. Potem zapoznaliśmy się z hasłem przewodnim wymiany: „Projekt Ziemia”  i rozpoczęliśmy pracę w mniejszych, międzynarodowych grupach. Podczas szukania informacji na tematy naszych projektów, zwiedzaliśmy miasteczko. Naszą pracę zwieńczyła wspólna kolacja, na której kosztowaliśmy m.in. słynny niemiecki pudding.

 

Wieś jest piękna!

Następny dzień zapowiadał się również dobrze jak poprzedni. Czekał nas wyjazd do gospodarstwa rolnego. Tam też zobaczyliśmy, jak prowadzona jest ekologiczna farma. Obok niej położona była wytwórnia nabiału, w której część osób zatrudnionych to osoby niepełnosprawne. Tam też pobraliśmy próbkę gleby z uprawy gorczycy i zboża. Warunki na farmie zmusiły nas po powrocie do wietrzenia przez dłuży czas ubrań. Potem przeprowadzaliśmy badania na ziemi z Gersheim i z Kamienia. Sprawdziliśmy kwasowość gleby, przepuszczalność wody przez glebę oraz strukturę ziemi. Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że nasza ziemia daje lepsze warunki do uprawy roślin. Wieczorem w przytulnych pokojach graliśmy w różne gry integracyjne w grupach polsko-niemieckich, przy pomocy języka niemieckiego i angielskiego oraz migowego.

 

 

Bociany ze Stassburga

Nadeszła wreszcie środa… 2 godziny autobusem i przed naszymi oczami ukazał się gmach Parlamentu Europejskiego w Strassburgu, a w nim olbrzymie sale konferencyjne i sale obrad, które odwiedziliśmy. Co ciekawe? W Europarlamencie  każdy europoseł może posługiwać się swoim ojczystym językiem (24 języki urzędowe, każdy tłumaczony przez tłumacza). W budynku obraduje aż 751 europosłów.

Kolejnym punktem wycieczki była Katedra Najświętszej Maryi Panny. Najważniejsza świątynia katolicka miasta, monumentalna katedra będąca przykładem średniowiecznej architektury, łącząca cechy późnego romanizmu, gotyku francuskiego i dojrzałego gotyku niemieckiego. Katedra mierząca 142m przez 4 epoki historyczne była najwyższym budynkiem świata. Zdecydowanie - tak na zewnątrz, jak i w środku, zapierała dech w piersiach.

Następnie oglądaliśmy miasto z naszymi partnerami niemieckimi. Odwiedziliśmy też cukiernię, w której niektórzy z nas skusili się na zakup tradycyjnych francuskich ciasteczek- makaroników. Po powrocie nadszedł czas na kolację, po której poznawaliśmy swoje talenty. Nasza grupa nauczyła przyjaciół z Niemiec tańczyć belgijkę i polkę country. Niezwykle im się to spodobało i szybko załapali kroki.

Czas na shopping

Czwartego dnia pracowaliśmy nad plakatami o naszych kulturach, a potem udaliśmy się na zakupy do Saarbrücken. Tam odwiedziliśmy wiele butików, w których zakupiliśmy drobiazgi dla rodziców. Po powrocie zachwyceni zakupami poszliśmy na dancing. Tam też odbył się pojedynek taneczny -Niemka kontra Polak. Obydwoje dawali radę!

Ostatniego dnia po opuszczeniu schroniska udaliśmy się do Gymnasium Johannesa Keplera w Lebach, gdzie nasi partnerzy z wymiany zabrali nas ze sobą. Jedni oglądali szkołę naszych przyjaciół, inni zwiedzali rodzinne miasto Lebach, jeszcze inni odwiedzili kręgielnię, ale przede wszystkim byliśmy u rodzin niemieckich, od których dostaliśmy lunch pakiety na podróż.

Z trudnością przyszedł nam czas rozłąki z przyjaciółmi. Uściski, pożegnania, wręczenie prezentów z Polski, ostatnie słowa i trzeba było wracać do „utęsknionej” szkoły. Powrotna podróż minęła szybciej niż przewidzieliśmy. 9 rano- meldunek w Kamieniu. Gorące przywitania z rodzicami i świadomość końca niesamowitej przygody! Ale jednak jest pocieszenie, za pół roku w tym samym towarzystwie spędzimy wspaniale czas w Polsce.

 

Agata Koper i Karolina Piróg z klasa II LO

 

 


 

Pasowanie na ucznia liceum

 

             W dniu 1 września 2015 roku kolejna grupa młodzieży z Kamienia i okolic przekroczyła progi naszego liceum. Pomni tradycji licealnej przyjęliśmy ich uroczyście do naszego grona w dniu 23 września. Dla nich nie było to łatwe zadanie. Musieli bowiem wykonać szereg zadań sprawnościowych, nie zawsze łatwych, wypić tajemnicze mikstury, nie zawsze smaczne. Wszelkim tym wyzwaniom stawili dzielnie czoła. W rywalizacji pomiędzy klasami licealnymi ulegli jednak uczniom klasy drugiej, którzy z szybkością błyskawicy zakończyli wykopki. Tę świetną zabawę szkolną przygotowali uczniowie klasy drugiej LO wraz z wychowawczynią panią Bernadetą Majowicz oraz Samorząd Szkolny.

Opracowała Władysława Olejarczyk

 

 " Do wyższych rzeczy
zostałem stworzony i dla nich winienem żyć ..."

Św. Stanisław Kostka


=>STATYSTYKI<=
Odwiedziło nas:CIEKAWE LINKI

www.ko.rzeszow.pl
Kuratorium
www.men.gov.pl
MENiS
www.oke.krakow.pl
OKE
www.cke.edu.pl
CKEkontrola i ochrona rodzicielska


dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych
ustaw stronę startową ustaw stronę startową