Patron Grono pedagogiczne Galeria Schronisko

 Strona główna
  Dyrekcja
  Sport
  Kontakt
  Przedszkole
Aktualności  
Grupy 
Kadra
Zajęcia
Nasze prace 
Archiwum
Nasz przyjaciel  
  Szkoła Podstawowa
Aktualności
Historia
Archiwum
  Liceum
Aktualności  
Absolwenci
Rekrutacja
Wymiana
Archiwum 
 Branżowa
Aktualności 
Absolwenci
Rekrutacja
Archiwum 
 
 

Informacje od Pedagoga Szkolnego


Drodzy rodzice w związku z obecną sytuacją związaną z pojawieniem się koronawirusa, zamknięciem placówek edukacyjnych i zaleceniem ograniczenia kontaktów, stoimy jako dorośli przed wyzwaniem szczególnego wsparcia dzieci i młodzieży w tym wyjątkowym czasie. Poniżej udostępniam Państwu propozycję materiałów, które mogą pomóc w odpowiedzi na pytania:                
- W jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie i aktualnej sytuacji?

- Jak wspierać dzieci w radzeniu sobie z lękiem i poczuciem zagrożenia?

- Jak wzmacniać poczucie bezpieczeństwa dziecka w trakcie zamknięcia   przedszkola/szkoły?

- W jaki sposób zadbać o samego siebie, by nie dać się lękowi?

Poniżej zamieszczam obiecane wskazówki do rozmów i pracy z dzieckiem:
1. Artykuł: Jak rozmawiać z dzieckiem o niepokojącej sytuacji związanej
z koronawirusem? (źródło: strona internetowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę)  Link:https://liblink.pl/mBArFahNQz             

2. Jak wzmacniać poczucie bezpieczeństwa dziecka w trakcie zamknięcia przedszkola/szkoły? (autor: Agnieszka Biela)
 Link: https://liblink.pl/1SEti9vhfY 

             
3. Filmik: Jak wspierać dzieci w radzeniu sobie z lękiem i poczuciem zagrożenia? 
 (źródło: www.agnieszkamisiak.pl)  (źródło: Therapytools)
Link: https://liblink.pl/LsSi4a4DJB Link:  https://liblink.pl/pcUw0hXLWB
4. Jak poradzić sobie z własnym lękiem podczas epidemii? (źródło:ctpb) https://liblink.pl/c2KqBKC4GX                                                                                                    

5. Książeczka dla dzieci do ściągnięcia przybliżająca temat koronawirusa (pdf): Cześć, jestem wirus, kuzyn grypy i przeziębienia. Nazywają mnie koronawirus
Link: https://liblink.pl/IB73gO9uUx .

 

Krótkie wskazówki jak poradzić sobie z lękiem w czasie epidemii?

To, że się boimy jest naturalne. Warto jednak pamiętać, że niektórymi zachowaniami i sposobem myślenia możemy niepotrzebnie nasilać swój stres

1. Podejdź zadaniowo do problemu. To da Ci poczucie kontroli.

 2. Myśl tylko o tym, na co masz wpływ.

 3. Nie zamartwiaj się tym, co się jeszcze nie wydarzyło.

 4. Odświeżaj strony z informacjami nie częściej niż dwa razy dziennie.

 5. Sprawdzaj tylko rzetelne źródła, nie poszukuj emocjonalnych informacji.

 6. Nie angażuj się w rozmowy nakręcające niepokój.

 7. Poszukuj pozytywnych statystyk i informacji.

 8. Oddychaj powoli i spokojnie (1...2...3...4... wdech...1...2...3...4... wydech).

 9. Zwracaj uwagę, w którą stronę płyną Twoje myśli, bo one wpływają na to, jak się czujesz.

 10. Wykorzystaj czas spędzany w domu (naucz się czegoś nowego, czytaj książki, oglądaj komedie)

 11. Głupawka i śmiech to nic złego! Rozładowują niepotrzebne napięcie.

 12. Rozmawiaj z bliskimi na różne tematy, dzwoń do znajomych. źródło: www.cppb.pl

Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie

               

                Pani Dorota Bródka napisała piękną bajkę, która pomoże dzieciom zrozumieć aktualną sytuację związaną z koronawirusem i kwarantanną. Treść bajki dostępna jest bezpłatnie na blogu autorki. Poniżej zostawiam link : https://liblink.pl/yWcEJfL6C6.

 

Nauka w domu !!!

        Z powodu pandemii koronawirusa zawieszono zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Szkoły są zamknięte, odbywa się nauka w domu. Właściwa organizacja dnia, która uwzględnia czas na naukę oraz odpoczynek przyniesie oczekiwane efekty.  Ogromną
 rolę w procesie edukacji,  w tym także nauki zdalnej  pełnią rodzice. Ich zadaniem jest uświadomić dzieci, że okres epidemii skończy się i nastąpi powrót do szkoły.   Im  dziecko będzie miało mniej zaległości, tym ten powrót będzie łatwiejszy. Rozłożenie czasu tak, by dzieci się uczyły, ale także odpoczywały to kwestia rozmowy i dobrej motywacji. 

       Dobrym pomysłem może być wspólna nauka. Poczytanie z dzieckiem książki, zapoznanie się z programem również może być wartościowe.  Dla dziecka taka forma, nie odpytywania, może być bardzo miło spędzanym czasem. 

      Jednakże samodzielna nauka może okazać się niełatwa. Wymaga to od uczniów sporej dyscypliny. Jednak tak naprawdę liczy się zdobywanie wiedzy i wnikliwość. Należy pamiętać, że u podstaw efektywnej nauki leży pewność siebie, czyli przekonanie, że jest się w stanie nauczyć czegoś nowego oraz pozytywna motywacja.

     Kolejna kwestia to zarządzanie sobą, w praktyce oznacza to zorganizowanie czasu, przestrzeni i narzędzi, które pozwalają na skuteczną naukę. W przypadku samodzielnej nauki to szczególnie ważne. Bez presji ocen, sprawdzianu czy odpytania łatwo zrezygnować  z systematycznej i solidnej nauki. Zanim  dziecko rozpocznie naukę,  niech zaplanuje dokładnie takie rzeczy, jak źródło informacji, czas, jaki przeznaczy na dany przedmiot, metodę weryfikacji nowej wiedzy. Dopiero po przejściu tych etapów należy rozpocząć naukę. 

     Na stronie MEN znajdziemy materiały edukacyjne, które mogą być pomocą dla uczniów, którzy chcą dobrze wykorzystać czas izolacji. To różnego rodzaju strony internetowe, które warto odwiedzać. MEN poleca nie tylko platformy,
w których znajdziemy szkolne lektury czy internetowy podręcznik,  ale też stronę Centrum Nauki Kopernik - znajdziemy tam m.in. materiały i filmy edukacyjne. Na ministerialnej stronie Zdalne lekcje dostępne są propozycje materiałów dydaktycznych z podziałem na klasy.Młodszym możemy zaproponować wiele platform edukacyjnych, które najczęściej
są darmowe - dzięki nim dziecko może poćwiczyć mnożenie, napisać wirtualne dyktando czy warsztaty kodowania. W mediach społecznościowych warto podglądać hasztag#naukawdomu - znajdziemy tam nie tylko opisy tego, jak poradzić sobie ze zdalnymi lekcjami, ale i wiele ciekawych propozycji zajęć online.

     Wiele muzeów przeniosło swoje działania do sieci. Na wirtualne lekcje zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego, a POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich oferuje m.in. spacer po jednej z wystaw.  Możemy także - nie wychodząc z domu - odwiedzić wiele polskich  i zagranicznych placówek m.in. Wawel, Muzeum Zamkowe w Malborku, Kopalnię Soli w Wieliczce czy Luwr.

     YouTube to środowisko doskonale znane nastolatkom (ale i nierzadko młodszym dzieciom). Polećmy im kanały, których oglądanie będzie połączenie przyjemnego z pożytecznym. To np. Pan Belfer czy Crazy Nauka. Nauka w domu to także czytanie lektur. Przeczytać możemy je w bibliotekach online, utrwalić - oglądając ekranizacje. Na kanale TVP Kultura wyemitowane zostanie m.in. "W pustyni i w puszczy" czy "Kamizelka". Ekranizacje znajdziemy także w kolekcji "Lektury na ekranie" TVP VOD.

Stwórz plan samoopieki

                Poniżej zamieszczam materiały do wspólnej rodzinnej refleksji nad tym  w jaki sposób zadbać o siebie w aktualnym czasie. Jest to pomysł na stworzenie własnego planu samoopieki, który pomoże zmagać się z pojawiającymi się trudnymi emocjami, stresem i napięciem. Dobry plan to podstawa.    
A tutaj link z wzorem do pobrania: https://liblink.pl/r5M2USR0sC.

Pozdrawiam Aneta Nowak
pedagog szkolny