Patron Grono pedagogiczne Galeria Schronisko

 Strona główna
  Dyrekcja
  Sport
  Kontakt
  Szkoła Podstawowa
Aktualności
Historia
Archiwum
  Gimnazjum
Aktualności
Historia
ZHP
Kącik niemiecki
Archiwum 
  Liceum
Aktualności  
Absolwenci
Rekrutacja
Wycieczki
Archiwum 
  ZSZ
Aktualności 
Absolwenci
Rekrutacja
Archiwum 
Projekt unijny "Podkarpacie stawia na zawodowców"
ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA

REKRUTACJA


    

    

      Kiedyś zawód rolnika przekazywany był z ojca na syna. Dzisiaj to raczej kwestia świadomego wyboru młodego człowieka. Współczesne gospodarstwa różnią się od utrwalonego stereotypu zacofanej, słabo wykształconej wsi a ich funkcjonowanie coraz bardziej przypomina prowadzenie dużej firmy. Dziś rolnik to przedsiębiorca zatrudniający pracowników, inwestujący w najnowocześniejszy sprzęt i nowe techniki upraw. To człowiek pomysłowy, obrotny, niebojący się ryzyka, nastawiony na sukces i kochający aktywną pracę w terenie.

     Zawód rolnika polega na uprawie ziemi, a więc na jej przygotowaniu, obsianiu lub obsadzeniu, pielęgnacji roślin oraz ich zbiorze. Bardzo ważna jest umiejętność dobrania odpowiedniej gleby, nawozów i maszyn do określonej uprawy. Dotyczy to również gospodarstw ekologicznych. Rolnik powinien także potrafić zdiagnozować ewentualne choroby roślin i potrafić rozpoznać szkodniki. Chociaż głównym zajęciem rolnika jest uprawa ziemi to bardzo często łączy on ją z hodowlą zwierząt.

     Zarobki rolników są uzależnione przede wszystkim od wielkości gospodarstwa i rodzaju produkcji. Dobrze funkcjonujące gospodarstwa zarabiają ok. 3-5 tys. zł miesięcznie.

     Szkoła Zawodowa w Kamieniu podejmuje się kształcenia uczniów z regionu w tym kierunku. Ucząc się u nas poznasz podstawowe zasady upraw roślin i hodowli zwierząt. Nauczysz się zarządzać finansami gospodarstwa i dowiesz się jak starać się o dotacje z Unii Europejskiej.

     Jeśli jesteś zainteresowany to zapraszamy Cię na stronę internetową http://www.zskamien.com/rekrutacjazsz.html  Z przyjemnością udzielimy Ci wszystkich informacji.